Усі новини

Рак простати: симптоми, фактори ризику, скринінг

 Передміхурова залоза (простата) — це невелика залоза у чоловіків у формі волоського горіха. Вона виробляє сім’яну рідину, що живить і транспортує сперматозоїди. Простата знаходиться в ділянці малого тазу і є частиною репродуктивної системи чоловіка. 

Рак простати — друге за поширеністю онкологічне захворювання серед чоловіків в Україні. Хвороба розвивається повільно, без будь-яких симптомів на ранніх стадіях. 

На які перестороги варто звернути увагу:

🔹часте сечовипускання;

🔹виділення сечі частіше, ніж зазвичай, особливо вночі;

🔹утруднене сечовипускання;

🔹відчуття, що сечовий міхур спорожнився не повністю;

🔹кров у сечі або спермі.

Фактори, що підвищують ризик розвитку раку простати:

🔸вік (ризик раку простати зростає з віком, найчастіше — після 50 років);

🔸сімейний анамнез — якщо у близьких родичів був рак простати або в родині є гени, що підвищують ризик розвитку раку молочної залози, то ризик раку простати зростає;

🔸ожиріння (чоловіки з ожирінням мають вищий ризик розвитку раку простати). 

🔬  Який скринінг та діагностика раку простати?

▪️ Аналіз крові на визначення рівня простатспецифічного антигену (ПСА). Це поширений вид медичних досліджень для діагностики раку передміхурової залози. При цьому, підвищення рівня ПСА може вказувати й на інші захворювання, наприклад, збільшення розміру передміхурової залози або наявність інфекції.

▪️Пальцеве ректальне дослідження простати. Головна його мета — виявлення ознак раку простати, а також приблизна оцінка розмірів простати і виявлення її чутливості.

На рівень ПСА може впливати низка факторів. Тому, лише ваш лікар зможе оцінити результати тесту. Якщо тест на ПСА має відхилення від норми, лікар може порекомендувати біопсію для уточнення діагнозу.      

Важливо знати, що рак передміхурової залози, виявлений на ранній стадії, має найкращі шанси на успішне лікування.

Поділитися:
Знайти