Усі новини

Метапневмовірус: що потрібно знати

Метапневмовірус (Metapneumovirus) – це вірус, який належить до сімейства Pneumoviridae і відноситься до роду Metapneumovirus. Він є одним із збудників групи респіраторних вірусних інфекцій. Вірус вперше виявлений та описаний у 2001 році в Нідерландах, поширений на всіх континентах, на що вказують результати досліджень.

Симптоми та перебіг захворювання

Інфікування метапневмовірусом зазвичай викликає симптоми, схожі на застуду: нежить, кашель, підвищену температуру. 

У порівнянні з таким захворюванням, як грип, метапневмовірусна інфекція зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення.

Однак інфікування метапневмовірусом у літньому віці, на тлі супутньої патології, призводить до зростання тяжкості перебігу захворювання. 

Інкубаційний період інфекції становить від 3 до 6 днів. Вірус може бути особливо небезпечний для немовлят, людей похилого віку і людей з ослабленою імунною системою.

Для метапневмовірусної інфекції характерна сезонність, як і для інших вірусів респіраторної групи. Його циркуляція починається переважно взимку і триває до весни.

Епідемічна ситуація на Одещині

Метапневмовірус циркулює щорічно у всьому світі, у тому числі і на Одещині. Так, за даними моніторингу за епідсезон 2023-2024 років в області лабораторно підтверджено 28 випадків, а серед них питома вага дітей складала до 60%. В поточному епідсезоні, станом на 05.01.2025 р. – лише 7 випадків, з них  5 – у дітей.

Крім того, ми здійснюємо дозорний епіднагляд за грипом та ГРВІ,  тобто дослідження зразків біоматеріалу від хворих з важким перебігом. Така робота проводиться з метою вивчення циркуляції респіраторних вірусів серед населення та своєчасного вжиття відповідних протиепідемічних заходів. 

За підсумками минулого епідсезону з дозорних закладів було досліджено 444 зразки біоматеріалу, з яких позитивними на респіраторну групу інфекцій були 120 зразків, частка позитивних результатів на метапневмовірус складала 6,7%.

Станом на сьогодні тенденції до розвитку спалаху спричиненого метапневмовірусом на території області не спостерігається.

Ми готові до будь-яких викликів. Наша вірусологічна лабораторія забезпечена необхідними наборами реагентів, що призначені для швидкої діагностики респіраторних вірусних інфекцій, включаючи метапневмовірусну.

Рекомендації для населення

Специфічного лікування метапневмовірусноїих інфекціїй немає. Лікування зазвичай симптоматичне та спрямоване на полегшення симптомів, а деякі прості правила допоможуть уникнути хвороби:

  1. «Захворів – сиди вдома». Візьміть лікарняний. Респіраторні вірусні інфекції швидко передаються, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.
  2. Уникайте близького контакту з хворим.

    Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби.
  3. Під час кашлю та чхання прикрийте серветкою рот та ніс. Це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
  4. Мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
  5. Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.
  6. Провітрюйте та дезінфікуйте приміщення. Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезинфікуйте поверхні, до яких часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.
  7. Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.

Довіряйте офіційним джерелам інформації та будьте здорові!

 

Поділитися:
Знайти